Par Brexit jeb breksitu dēvē Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) procesu. 2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) Apvienotā Karaliste izstājās no ES. Atbilstoši Izstāšanās līgumam no 2020. gada 1. februāra līdz 31. decembrim bija iestājies pārejas periods, kā laikā Apvienotā Karaliste vairs nebija ES dalībvalsts, bet uz to turpināja attiekties ES tiesības un pienākumi. Pārejas periodā tika turpinātas sarunas par ES un Apvienotās Karalistes turpmākajām attiecībām jeb pušu attiecībām sākot ar 2021. gada 1. janvāri, kā tas ir noteikts 2019. gada 17. oktobra pušu kopīgā Politiskajā deklarācijā par nākotnes attiecību ietvaru. 

Izstāšanās līgums, kas stājās spēkā 2020. gada 31. janvāra pusnaktī, paredz regulējumu saistībām, ko Apvienotā Karaliste uzņēmusies kā ES dalībvalsts, kā arī līgums rada pakāpenisku pāreju uz Apvienotās Karalistes kā trešās valsts (ārpus ES) statusu, lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanās procesu.

2020. gada 24. decembrī tika panākta vienošanās starp Apvienoto Karalisti un ES par nākotnes attiecībām pēc pārejas perioda beigām jeb sākot ar 2021. gada 1. janvāri. ES un Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības līgums, kā arī jautājumi un atbildes par Tirdzniecības un sadarbības līgumu ir pieejami Eiropas Komisijas mājaslapā.

Lai sagatavotos breksita radītajām pārmaiņām, Latvijā tika sagatavoti nacionālās gatavības pasākumi, par kuriem vairāk iespējams uzzināt Ārlietu ministrijas mājaslapā. Papildus ir izveidota arī kopēja e-pasta adrese brexit@mfa.gov.lv, kur iedzīvotāji un uzņēmēji var uzdot jautājumus.

​​​​

Par izmaiņām ceļošanas procedūrās uz un no Apvienotās Karalistes

Lai gan naktī no 2020.gada 31. decembra uz 2021.gada 1. janvāri Apvienotā Karaliste pabeidz izstāšanās procesu no Eiropas Savienības, no 2021.gada 1. janvāra pasažieri nesaskarsies ar būtiskām izmaiņām, ceļojot uz un no Apvienotās Karalistes.

Lidostā “Rīga” pasažieriem no lidostas procedūru viedokļa izmaiņu pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības nebūs. Apvienotā Karaliste jau šobrīd ir ārpus Šengenas valstu saraksta, tādēļ pasažieriem tiek veikta robežkontrole. Jāņem vērā, ka turpmāk lidojumiem uz Apvienoto Karalisti varēs izmantot tikai pasi. Izmaiņas būs arī preču pārvietošanas kārtībā, ar ko var iepazīties Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapā https://www.vid.gov.lv/lv/privatpersonam-0.

Lidsabiedrības Airbaltic lidojumi uz un no Apvienotās Karalistes tiks veikti kā iepriekš gan no Rīgas, gan Tallinas arī pēc tās izstāšanās no Eiropas Savienības. Būtiskas izmaiņas pasažierus, kas ar tiešo lidojumu lidos no un uz Apvienoto Karalisti, neskars.

Vienlaikus ir jāņem vērā pašlaik spēkā esošie ierobežojumi lidojumiem uz un no Apvienotās Karalistes saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanu. Pašlaik saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu lidojumi uz un no Apvienotās Karalistes ir aizliegti līdz 2021. gada 1. janvāra plkst. 23.59. Pasažieri ir aicināti sekot līdzi jaunākajai informācijai attiecībā uz turpmākiem lēmumiem, kas saistīti ar lidojumiem uz un no Apvienotās Karalistes.

autostūre
Brexit
vīrietis rūtainā kreklā pie vieglā auto stūres
dzeltens ceļa iežogojums