Satiksmes un sakaru nozares atbalsts Ukrainai

Latvijas satiksmes un sakaru nozare turpina sniegt atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri Latvijā ieradušies, meklējot patvērumu no viņu mājās īstenotās Krievijas karadarbības. Ukrainas civiliedzīvotājiem nodrošināta bezmaksas pārvietošanās reģionālajā sabiedriskajā transportā, dotas iespējas uzsākt darbu nozarē un saņemt atvieglojumus. Tāpat nozares uzņēmumi organizējuši labdarības akcijas.

Sabiedriskais transports

Ņemot vērā “Autotransporta direkcijas” (ATD) apkopoto informāciju, kopš kara sākuma Ukrainas civiliedzīvotājiem reģionālajā satiksmē – vilcienos un autobusos – nodrošināti vairāk nekā 1 477 500 bezmaksas braucieni.

Braukšanas maksas atvieglojumus Ukrainas pilsoņiem pilsētu pašvaldību sabiedriskajā transportā nosaka pašas pašvaldības. Rīgas sabiedriskajā transportā braukšana bez maksas līdz šim nodrošināta 13 700 Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri reģistrējušies Rīgā. Kopumā divos gados Rīgas sabiedriskajā transportā Ukrainas civiliedzīvotāji braukuši 5 236 600 reizes.

Transportlīdzekļa reģistrācija

Ar Ukrainā reģistrētu transportlīdzekli ceļu satiksmē Latvijā var piedalīties trīs mēnešus no iebraukšanas brīža, nepārreģistrējot transportlīdzekli “Ceļu satiksmes drošības direkcijas” (CSDD) reģistrā. Kopš kara sākuma pārreģistrēto transportlīdzekļu skaits pārsniedz 210.

Iespējas strādāt transporta nozarē

Taksometru vadītāju reģistrā reģistrēti vairāk nekā 260 Ukrainas civiliedzīvotāju, kas izmantojuši atvieglotās reģistrācijas iespēju, liecina ATD dati.

Caur Latvijā licencētām jūrnieku darbā iekārtošanas kompānijām darbam uz ārvalstu karoga kuģiem iekārtoti 1250 Ukrainas jūrnieki. Uz Latvijas karoga kuģiem nodarbinātiem, bet Ukrainā sertificētiem jūras virsniekiem izsniegti 197 Latvijas karoga valsts atzīšanas apstiprinājumi (FSE).

Tāpat “Latvijas Jūras administrācijas” Jūrnieku reģistrs atvieglotā kārtībā Ukrainas jūrniekiem izsniedzis 15 jūrnieka grāmatiņas un 47 kompetences sertifikātus.

Aviācija

Solidarizējoties ar pārējām Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas dalībvalstīm, Latvija veica atbalsta iemaksu 2022. gadā 152 277 eiro un 2023. gadā 85 293 eiro apmērā Gaisa satiksmes vadības solidaritātes fondā Aeronavigācijas pakalpojumu sniedzēja apkopes un saistītā atbalsta personāla izmaksu segšanai Ukrainai 2023. un 2024. gadam. Plānotais iemaksas apmērs 2024. un turpmākajos gados ir 150 000 eiro.

Muzeja apmeklējums

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs Ukrainas civiliedzīvotājiem turpina piedāvāt muzeja bezmaksas apmeklējumu, uzrādot derīgu personu apliecinošu dokumentu. Šādu iespēju jau izmantojuši vairāk nekā 960 Ukrainas civiliedzīvotāju.

Nozares labdarības akcijas un ziedojumi

Sadarbībā ar Ukrainas Digitālās transformācijas ministriju un Latvijas Ārlietu ministriju tiek izskatītas “USAID” finanšu instrumenta piedāvātās finansējuma iespējas, lai īstenotu 2023. gada 18. oktobrī noslēgto Latvijas-Ukrainas digitālo memorandu starp Ukrainas Digitālās transformācijas ministriju un Satiksmes ministriju. Paredzētais atbalsts – 100 000 eiro apmērā Latvijas un Ukrainas digitālā memoranda ieviešanai Ukrainā.

“Rīgas satiksme” sniegusi atbalstu Ukrainai, kopumā ziedojot un uz Ukrainu nogādājot 31 autobusu. 11 autobusi nogādāti 2022. gada pavasarī, 10 autobusi – 2023. gada sākumā., bet vēl 10 – 2023. gada novembra izskaņā. Tāpat ar “Rīgas satiksmes” autobusiem uz Ukrainu nogādātas Satiksmes ministrijas un tās kapitālsabiedrību darbinieku sarūpētas pirmās nepieciešamības preces.

Arī ATD pērn aicināja Latvijas iedzīvotājus iesaistīties atbalsta sniegšanas akcijā karadarbības skartajiem Ukrainā un Ukrainas aizstāvjiem, no 2022. gada Ziemassvētkiem līdz 2023. gada februārim mudinot reģionālo autobusu un vilcienu pasažierus ziedot sveces un to pārpalikumus. Aptuveni 2 mēnešu laikā tika saziedoti 160 kilogrami materiāla, kas jau tika nogādāti biedrībai “Tavi draugi” ierakumu sveču veidošanai.

Savukārt VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” un nodibinājums “Fonds Entrepreneurs for Peace” noslēdza ziedojuma līgumu un 2023. gadā veica ziedojumu 1500 eiro apmērā vispārējam atbalstam Ukrainas sadarbībai.

Tikmēr Rīgas brīvostas pārvaldes darbinieki privātā kārtā piedalījušies dažādās palīdzības aktivitātēs Ukrainas iedzīvotājiem, tai skaitā Twitter konvojā. Palīdzēts nogādāt militārās vienības A13777 vajadzībām pielāgotu transportlīdzekli, kas iegādāts par saziedotiem līdzekļiem, bezpilota gaisa kuģi, individuālās paciņas, kas saistītas ar militāro inventāru (ceļa sargi, drošības vestes, ievainotas personas nēši, taktiskie cimdi, termo apakšveļas, taktiskās jostas, zeķes u.c. lietas), individuālās pakas ar sausā tipa pārtiku, dažādi adījumu izstrādājumi, siltās segas, kā arī viens portatīvais metināmais aparāts.

VAS “Latvijas Pasts” (LP) sadarbībā ar biedrību “Mēs Iecavai” un “Tavi draugi” 2023. gada 1. novembrī uzsāka akciju “Adījumi Ukrainas atbalstam”, lai, iestājoties aukstajam un drēgnajam laikam, turpinātu sniegt tik ļoti nepieciešamo palīdzību Ukrainas aizstāvjiem. Akcijas ietvaros Latvijas iedzīvotāji ir aicināti ziedot visa veida un izmēra adījumus – jo īpaši cimdus, šalles, cepures un zeķes, nogādājot tos jebkurā pasta nodaļā vai nododot LP pakomātos bez papildu samaksas. Atsaucoties Ukrainas aizstāvju lūgumam, akcija ir pagarināta līdz 2024. gada 29. februārim. Kopš kara sākuma labdarības akcija tiek rīkota jau ceturto reizi.

LP ir iesaistījies arī Mārupes novada pašvaldības un biedrības ”Labdarības lapa” rīkotājā labdarības akcijā “Ceļā uz brīvību!”, kuras ietvaros 2024. gada 23. februārī Mārupes novada teritorijā kursēs divi mikroautobusi, kur būs iespēja atstāt savus ziedojumus Ukrainas aizstāvjiem, kā arī Latvijā mītošajiem kara bēgļiem no Ukrainas.

Aicinām ikvienu arī apmeklēt un iesaistīties pasākumos visā Latvijā 24. februārī Ukrainas atbalstam! Nāksim kopā, lai parādītu mūsu vienotību un apņēmību atbalstīt Ukrainas tautu!

Komunikācijas nodaļa

komunikacijas [at] sam.gov.lv