Jaunumi Dzelzceļš ES fondi
LAMPA diskusija

Lai veicinātu dialogu ar sabiedrību un izpratni par gaidāmajām pārmaiņām, kā arī, lai  informētu par Eiropas Savienības (ES) fondu ieguldījumu ilgtspējīgas satiksmes infrastruktūras attīstībā, Satiksmes ministrija organizēja diskusiju sarunu festivālā LAMPA 2.jūlijā. Satiksmes ministrijas diskusijas tēma bija “Par ilgtspējīgu transportu, dzelzceļa lomu un jaunajiem elektrovilcieniem. Kas mainīsies?”.  Diskusijā piedalījās satiksmes ministrs Tālis Linkaits, AS “Pasažieru vilciens” valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvji  - “Baltijas Vides Forums” vides eksperte Līga Stokmane-Blaua  un biedrības “Drošības ielas” vadītājs Māris Jonovs.

Transporta infrastruktūra Latvijā joprojām ievērojami atpaliek no Eiropas Savienības  vidējiem rādītājiem, tostarp attiecībā gan uz oglekļa emisiju un satiksmes drošību. Lai tuvotos ES pārvietošanās komforta līmenim, Latvijā transporta jomā tiek īstenotas pārmaiņas. Pārmaiņu mērķis ir attīstīt un pilnveidot iedzīvotājiem ērtu, ātru un ikdienas braucieniem pieejamu sabiedrisko transportu, gan pilsētās, gan reģionos un veicināt iedzīvotāju pārvietošanās paradumu maiņu. Ar ES fondu atbalstu attīstām ilgtspējīgu transportu - iedzīvotājiem ērtāku un drošu, videi – draudzīgāku. Kopīgs mērķis ilgtermiņā ir mūsu pārvietošanās paradumu maiņa.

Vai izmaiņas, ko plānojam tuvākajā laikā – jauni un ērti elektrovilcieni, paaugstināti peroni, uzlabota drošība ir tas, ko sagaida pasažieri? Varbūt to visu nevajag, jo katram vajag savu privāto auto un vienalga par sēdēšanu sastrēgumos, maciņa tukšošanu un piesārņoto gaisu. Vai plānotās pārmaiņas mainīs mūsu pārvietošanās paradumus? Diskusijā savu viedokli pauda gan diskusijas dalībnieki, gan diskusijas klausītāji – iedzīvotāji.  

Diskusijā tika atzīmēti nozīmīgākie projekti dzelzceļa nozares attīstībai jau tuvākajā laikā - 32 jaunu elektrovilcienu iegāde, plānotā bateriju vilcienu iegāde, ātruma iespēju palielināšana atsevišķās līnijās, dzelzceļa peronu paaugstināšana, uzlabota drošība un citi projekti, kas būtiski uzlabos  vilcienu kustību un pasažieru pārvietošanos. Lai iedzīvotāji biežāk izvēlētos sabiedrisko transportu saviem braucieniem, svarīgi nodrošināt kvalitatīvu un mūsdienīgu sabiedriskā transporta pakalpojumu. Jaunajos elektrovilcienos būs klimata kontrole, ergonomiski sēdekļi, mūsdienu prasībām atbilstošas labierīcības, tie būs aprīkoti ar video un audio informēšanas sistēmām, jaudīgu WiFi pieslēgumu.  Mūsdienīgie jaunie elektrovilcieni nodrošinās lielākas ērtības pasažieriem un vienlaikus dos iespēju  palielināt apkalpoto pasažieru skaitu dzelzceļa elektrificētajā zonā, taču būtiski ir sakārtot arī dzelzceļa staciju un to apkārtnes infrastruktūru, lai cilvēkiem būtu ērti no pilsētas transporta pārsēsties uz vilcienu un otrādi, atstāt savu velosipēdu stacijā vai uzlādēt automašīnu. Nākošajā ES fondu periodā ir paredzēti līdzekļi pašvaldībām staciju un to apkārtnes labiekārtošanai, kas ir svarīgs solis pārvietošanās paradumu maiņas īstenošanas virzienā.

Savukārt AS “Pasažieru vilciens” pārstāvis kā būtisku ieguvumu pasažieriem uzsvēra plānoto vilcienu ātrumu palielinājumu līdz 160 km/h,  kas vilcienu padarīs par labāko alternatīvu, ja negribam sēdēt sastrēgumos. Arī biļešu cenu ziņā vilciens ir konkurētspējīgs transporta līdzeklis un to par vēl ērtāku padarīs iecerētā vienotā biļešu sistēma un saskaņotie transporta kursēšanas grafiki. Plānots arī ieviest intervāla grafikus visos elektrovilcienu maršrutos, kas izvēli braukt ar vilcienu padarīs vēl pievilcīgāku.

Sarunas dalībnieki bija vienisprātis, ka gaidāmie uzlabojumi nesīs pozitīvas pārmaiņas, attīstot dzelzceļu par ērtu, drošu un videi draudzīgu transporta veidu un sniedzot būtisku ieguldījumu ilgtspējīga transporta attīstībā.

Izteikt viedokli, uzdot jautājumus un dalīties ar pieredzi varēja visi interesenti - gan dalībnieki klātienē, gan tie, kas diskusiju  skatījās tiešsaistē festivāla LAMPA mājas lapā vai Satiksmes ministrijas Facebook kontā.

Video par pārmaiņām vilcienu satiksmē

Foto no diskusijas sarunu festivālā LAMPA

Diskusija tika organizēta ar ESF projekta “Tehniskā palīdzība Satiksmes ministrijai paaugstinot informētību par Kohēzijas politikas fondiem, sniedzot atbalstu informācijas un komunikācijas pasākumiem 2019.-2022.gadā (Nr.10.1.2.0/18/TP/008) finansējumu.

 

Komunikācijas nodaļa
komunikacijas@sam.gov.lv
www.sam.gov.lv
www.facebook.com/satiksmesministrija
www.twitter.com/Sat_Min

ES fondi