Jaunumi Tranzīts
skats uz kravu kuģi

Šī gada desmit mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kravu apgrozījums Latvijas ostās palielinājies par 16% un sasniedza 39,2 miljonus tonnu, liecina Satiksmes ministrijas apkopotie operatīvie dati.

“Situācijā, kad Krievijas kara Ukrainā dēļ ir būtiski mainījušās ierastās loģistikas ķēdes un kravu plūsmas, nozares pozitīvie rādītāji un apgrozījuma palielināšanās ir īpaši svarīga,” pauž satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Jau vairāk kā gadu intensīvāka sadarbība ar Vidusāzijas valstīm sekmē akmeņogļu kravu pieaugumu ostās, bet aizvadītajos mēnešos to papildus ietekmē Latvijas atbalsts Polijai energoresursu nodrošināšanā.

Kopējo kravu apgrozījuma palielinājumu desmit mēnešos ietekmēja kāpums akmeņogļu, konteineru, ro-ro un kokmateriālu kravu segmentos. Ogļu kravu apgrozījums Latvijas ostās šī gada 10 mēnešos sasniedza 6,7 miljonus tonnu, kas, salīdzinot ar 2021. gadu, ir pieaugums par 11,4 reizēm.

GRAFIKA

Savukārt konteineru kravu apgrozījums Latvijas ostās desmit mēnešos bija 4 miljoni tonnu, un tas ir pieaugums par 10,2%. Ro-ro kravu apgrozījums bija 3,3 miljoni tonnu jeb par 12,4% vairāk, savukārt kokmateriālu kravu apgrozījums - 4 miljoni tonnu, un tas ir palielinājums par 7,2 % salīdzinājumā ar pagājušā gada desmit mēnešiem.

Pozitīva tendence vērojama arī pārkrauto naftas produktu segmentā. 2022. gada oktobrī salīdzinājumā ar septembri naftas produktu apgrozījums pieaudzis par 75%.

grafika

Vislielākais kopējais kravu apgrozījums bija Rīgas ostā, kas šī gada 10 mēnešos sasniedzis 19,1 miljonu tonnu, savukārt Ventspils ostā  - 12 miljoni, bet Liepājas ostā tas bijis 6,3 miljoni tonnu. Turklāt visās lielajās ostās joprojām vērojama arī pozitīva tendence kravu apjoma pieaugumam, salīdzinot ar pērnā gada desmit mēnešiem.

Rīgā kopējais kravu apgrozījums, salīdzinot ar 2021. gadu, pieaudzis par 10,5% jeb 1,8 miljoniem tonnu. Pozitīvo tendenci veicināja kāpums ogļu un konteineru kravu segmentā. Ventspils ostā kravu apgrozījuma pieaugumu salīdzinājumā ar pērno gadu ietekmējušas ogļu un ro-ro kravas.  Kopējais apgrozījums šajā ostā palielinājās par 33,4% jeb 3 miljoniem tonnu, salīdzinot ar 2021. gadu. Liepājas ostā kopējais kravu apgrozījums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieaudzis par 9,4% jeb 0,5 miljoniem tonnu, to veicinājis labības un ro-ro pārkrauto kravu kāpums.

Līdztekus ostu kravu apgrozījuma kāpumam, pozitīva tendence 2022. gada desmit mēnešos vērojama arī dzelzceļa kravu apgrozījumā. Kopējais dzelzceļa kravu apgrozījums šī gada 10 mēnešos sasniedza 18 miljonus tonnu, kas, salīdzinot ar 2021. gadu, ir kāpums par 4%. Pozitīvo rādītāju ietekmējis pieaugums ogļu un rūdas kravās. Ogļu kravu apgrozījums sasniedzis 4,1 miljonus tonnu, kas, salīdzinot ar 2021. gadu, ir kāpums par 3,5 reizēm, savukārt rūdas kravu apgrozījums sasniedzis 1,6 miljonus tonnu jeb pieaugumu par 3,5 reizēm. Augstākais dzelzceļa kravu rādītājs vērojams importa un tranzīta caur ostām segmentā.

Komunikācijas nodaļa

komunikacijas [at] sam.gov.lv