EISI/CEF Rail Baltica Jaunumi
Rail Baltica

Pirmdien, 22. aprīlī, Satiksmes ministrija (SM) parakstīja līgumu ar Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūru (CINEA) par 51,55 miljonu eiro finansējumu Rail Baltica prioritārām aktivitātēm. Finansējums iegūts 2023. gada Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (EISI) trešā Militārās mobilitātes uzsaukumā, kura rezultātus Eiropas Komisija paziņoja šī gada 23. janvārī.

Būtiskākās finansēšanas līgumā ietvertās aktivitātes ir Rail Baltica divējādas pielietojamības tilta pār Daugavu 1. fāzes būvniecība un būvuzraudzība, jauna divlīmeņa šķērsojuma izveidei pār Daugavu Salaspils un Ķekavas novados. Būvdarbu laikā plānots izbūvēt balstus tilta pamatkonstrukcijas izveidei, kas sastāvēs no 7 balstiem upē un 2 gala balstiem. Prognozēts, ka tilta būvprojekts tiks pabeigts šī gada beigās, un izbūve tik uzsākta nākamajā būvniecības sezonā.

“Rail Baltica ir Latvijai stratēģiski svarīgs savienojums ar mūsu sabiedrotajiem Rietumos, un tas palīdzēs nodrošināt ātrāku kravu piegādi uz Baltiju. Esmu gandarīts, ka Eiropas Komisija novērtē Rail Baltica pienesumu arī no militārās mobilitātes aspekta,” uzsver satiksmes ministrs Kaspars Briškens.

Apvienotais tilts pār Daugavu ir daļa no Rail Baltica dzelzceļa infrastruktūras pamatlīnijas un viens no komplicētākajiem Rail Baltica dzelzceļa infrastruktūras objektiem. Tilta izbūvi nodrošinās sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Eiropas dzelzceļa līnijas” (EDzL), akciju sabiedrība “RB Rail AS” (RBR), kurām SM ir deleģējusi projekta infrastruktūras projektēšanu un būvniecību.

Papildu informācija:

Militārās mobilitātes finansējums ir jauns atbalsta veids dalībvalstīm, lai attīstītu transporta infrastruktūru, kas vienlaikus kalpotu gan civilām, gan militārām vajadzībām.

Rail Baltica projekta militārās kapacitātes stiprināšanai jau saņemts 4,92 miljonu eiro EISI finansējums pirmajā Militārās mobilitātes uzsaukumā. Ar saņemto finansējumu nodrošināta apvienotā Daugavas tilta autoceļa sadaļas projektēšana un projektēšanas uzraudzība, Salaspils multimodālā kravu termināļa projektēšana, kā arī RIX Rīgas lidostas kravu termināļa un tā apkārtējās infrastruktūras koncepcijas izstrāde.

Komunikācijas nodaļa

komunikacijas [at] sam.gov.lv