Jaunumi Dzelzceļš
grupas bilde

Lai vienotos par sadarbību dzelzceļa un transporta nozares izglītības attīstībā, veidojot Latviju kā šīs jomas reģionālo centru, šonedēļ Rīgā parakstīts memorands starp Satiksmes, Labklājības un Izglītības un zinātnes ministrijām un Vācijas kompānijas “Deutche Bahn”  meitasuzņēmumu “DB Engineering & Consulting GmbH”.

“Tas ir simboliski, ka Eiropas dzelzceļa gadu noslēdzam ar sadarbības memoranda parakstīšanu par “DB Rail Academy” mācību centra izveidi Latvijā,” memoranda parakstīšanas pasākumā sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jau tuvākajos gados Latvijā ienāks mūsdienu tehnoloģijas un ritošais sastāvs, kādu šobrīd varam redzēt citās valstīs. Taču dzelzceļa nozarē vajadzība pēc kvalificētiem speciālistiem nav tikai nākotnes prognoze. Šī vajadzība ir jau tagad – transporta plānošanas, modelēšanas, jauno tehnoloģiju un sistēmu projektēšanā un ieviešanā gan esošajā dzelzceļa sistēmā, gan jaunajā, ko būvējam ar “Rail Baltica”. Tāpēc ir svarīgi dzelzceļa nozarei piesaistīt jauno paaudzi un arī aicināt pašlaik dzelzceļa nozarē strādājošos celt savu kvalifikāciju, iegūt jaunas zināšanas,” teica ministrs, izsakot cerību, ka jaunais mācību centrs varētu piesaistīt studējošos ne tikai no Latvijas, bet arī no plašāka reģiona.

 “Ceru, ka šim “Deutche Bahn” piemēram sekos arī citas starptautiskas kompānijas, kas ar savām zināšanām un pieredzi vēlētos dalīties ar Latvijas sabiedrību,” saka T. Linkaits.

Memorandu no Latvijas puses parakstīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits, labklājības ministrs Gatis Eglītis un izglītības un zinātnes ministres padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Ozols, bet “DB Engineering & Consulting GmbH” pārstāvēja kompānijas valdes priekšsēdētājs Niko Varbanofs (Niko Warbanoff).

“DB Engineering & Consulting GmbH” valdes priekšsēdētājs Niko Varbanofs saka: “Ņemot vērā “Deutche Bahn” holistisko pieeju dzelzceļa sistēmai mums ir ārkārtīgi svarīgi, lai darbinieki būtu ar visaugstāko kvalifikāciju. Esam gandarīti par sadarbību, par ko esam vienojušies ar Latvijas valdības pārstāvjiem.”

Vācijas Federatīvās Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Kristians Helts (Christian Heldt) apsveica memoranda parakstīšanu un apliecināja vēstniecības atbalstu projektam. Viņš uzsvēra Latvijas-Vācijas ekonomisko attiecību nozīmīgumu, kam būtu jādod signāls arī citām sadarbības jomām.

“Kad runājam par Latviju, tiek daudz uzsvērts, ka mūsu vienīgais resurss ir mūsu cilvēku prāti un ka tajos jāiegulda – caur izglītību, zinātni un tālākizglītību. Praksē šiem visnotaļ pareizajiem lozungiem ne vienmēr seko konkrēti pamanāmi darbi, jo mēdz pietrūkt resursu, īstenošanas prasmju un iniciatīvas. Šajā gadījumā redzam, ka top Latvijas mērogam nozīmīga izglītības institūcija, sadarbojoties ar transporta un loģistikas milzi “Deutsche Bahn”. Tas būs būtisks pienesums ne tikai jomas izglītības procesā, bet arī sabiedrības labklājības celšanā kopumā, pakāpeniski audzējot kvalificētu, starptautiski konkurētspējīgu un labi apmaksātu speciālistu loku,” komentēja labklājības ministrs Gatis Eglītis.

Izglītības un zinātnes ministres padomnieks Jānis Ozols pauda: “Izglītība 21. gadsimtā ir pamats visam un priekšnoteikums panākumiem valstij, uzņēmumam un galvenais – katram cilvēkam. Vairs nav nozaru, kurās būtu iespējami sasniegumi bez labas izglītības. Memorands ir apliecinājums, ka Latvijas var un vēlas nodrošināt konkurētspējīgu izglītību un pavērt saviem iedzīvotājiem jaunas nākotnes perspektīvas”.

Memorands iezīmē kopīgu izpratni par nepieciešamību veidot dzelzceļa zinību akadēmiju, palīdzot Rīgai un Latvijai kļūt par Baltijas dzelzceļa un loģistikas nozares zināšanu centru. Pēc memoranda parakstīšanas iesaistītās puses turpinās darbu, lai vienotos par tālākajiem praktiskajiem soļiem akadēmijas izveidē.

Maija RĒNA

Ministra padomniece komunikācijas jautājumos
maija.rena [at] sam.gov.lv