Nozares ziņas Sabiedriskais transports

Ikmēneša Sabiedriskā transporta padomes sēdē tika sniegta informācija par sabiedriskā transporta pakalpojumu nozares 2022. gada rezultātiem un tika lemts par izmaiņām reģionālās nozīmes autobusu maršrutu tīklā Varakļānu, Jēkabpils, Talsu un Aizputes novados.

Sabiedriskā transporta pakalpojumu nozares 2022. gada rezultātu analīze rāda, ka Latvijas iedzīvotāji mobilitātei arvien biežāk izvēlas vilcienu - pasažieru skaits šajā pārvadājumu veidā pērn pieaudzis par 42% jeb par 4,6 miljoniem pasažieru. Savukārt reģionālo autobusu pārvadājumos prognozējams, ka pasažieru skaits tuvākajā nākotnē visticamāk neatgriezīsies pirmspandēmijas jeb 2019. gada apjomā. Reģionālajos pasažieru pārvadājumos – gan autobusos, gan vilcienos – turpina palielināties to pasažieru skaits, kuri izmanto braukšanas maksas atvieglojumus, vislielākais pieaugums ir vērojams daudzbērnu ģimeņu vidū.

Kopumā 2022. gadā reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos kopā tika pārvadāti 37,38 miljoni pasažieru, no tiem 21,68 miljons - ar autobusiem un 15,70 miljoni - ar vilcieniem. 2023. gada 1. janvārī konsolidētajā maršrutu tīklā reģionālās nozīmes autobusu maršrutos bija 1031 maršruts ar 6807 reisiem, kā arī reģionālās nozīmes dzelzceļa maršrutos bija 11 vilciena maršruti ar 377 reisiem (tostarp SIA “Alūksnes-Gulbenes bānītis” maršruts Alūksne–Gulbene ar 9 reisiem).

Savukārt pasažieru pārvadājumu pilsētas transportā statistikas analīze liecina, ka pieaugums salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem ir vērojams, tomēr tas ir mazāks nekā reģionālajā sabiedriskajā transportā un būtiski atpaliek no 2019. gada rādītājiem.

Sabiedriskā transporta sēdē tika apstiprināti grozījumi vairākos maršrutu tīkla reģionālās nozīmes autobusu maršrutos.

Reģionālo autobusu maršruta nr. 6509 Madona–Varakļāni–Stirniene reisā plkst. 15.50 no Madonas tiks iekļauta pietura Stirnienes muiža un autobuss galapunktā Murmastienē pienāks piecas minūtes vēlāk - plkst. 17.40 (iepriekš – plkst. 17.35). Izmaiņas plānotas līdz esošā mācību gada beigām, jo tās ir nepieciešamas, lai Ukrainas civiliedzīvotāji pēc darba un mācībām Madonā vakaros varētu nokļūt mājās Murmastienē. Šī gada maijā tiks lemts, vai ir nepieciešamība turpināt eksperimentālo reisu izpildi arī turpmāk.

Jēkabpils novada iedzīvotājiem reģionālās nozīmes autobusu maršrutā nr. 7851 Jēkabpils–Aizkraukle–Bauska četros reisos tiks iekļauta pietura Ozolaine – reisos no Jēkabpils plkst. 06.30 un plkst.15.15, savukārt no Bauskas reisos plkst. 09.25 un plkst. 13.45. Reģionālās nozīmes maršrutā nr. 6979 Jēkabpils–Pāpuļi autobusi vakara reisā plkst.18.20 no Jēkabpils turpmāk brauks visās darba dienās – no pirmdienas līdz piektdienai, nevis tikai piektdienās kā līdz šim, līdz ar to maršruta nr. 6974 Jēkabpils–Medņi autobuss vakara reisā plkst. 18.20 no Jēkabpils turpmāk kursēs tikai sestdienās, bet nekursēs pirmdienās, otrdienās, trešdienās un ceturtdienās.

Tika lemts līdz mācību gada beigām, 2023. gada 20.maijam, turpināt eksperimentālās izmaiņas reģionālās nozīmes autobusu maršrutā nr. 6406 Talsi–Mērsrags. Tās tika veiktas, lai bērni no dažādām apdzīvotām vietām novadā varētu nokļūt uz ārpusskolas nodarbībām Talsos un vakaros atpakaļ mājās. Līdz minētajam datumam autobuss darba dienās plkst. 19.15 izbrauks no Talsu autoostas. Izmaiņu analīze tiks veikta, kad būs pieejami piecu mēnešu eksperimentālo pārvadājumu rezultāti.

Padomes sēdē apstiprināja izmaiņas reģionālās nozīmes autobusu maršrutā nr. 5349 Aizpute–Cīrava, lai nodrošinātu skolēnu un pedagogu nokļūšanu uz izglītības iestādi Cīravā. Līdz mācību gada beigām, 2023. gada 30. maijam, autobuss, kas no Aizputes izbrauc plkst. 07.10 un Cīravā iebrauc plkst. 07.30, turpinās kursēt darba dienās (no pirmdienas līdz piektdienai). Eksperimentālo pārvadājumu rezultāti tiks analizēti padomes sēdē šī gada maijā.

Nākamā kārtējā ikmēneša Sabiedriskā transporta padomes sēde notiks 2023. gada 3. martā.

 

Par valsts SIA Autotransporta direkcija

Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot virkni pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.

 

Papildu informācijai:
Sanita Heinsberga
VSIA Autotransporta direkcija
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: +371 67356129 E-pasts: sanita.heinsberga@atd.lv