Jaunumi Satiksme Tranzīts
Tiksanas ar Uzbekistanas ministru

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits šodien Rīgā tikās ar Uzbekistānas transporta ministru Ilhomu Mahkamovu, lai apspriestu abu valstu sadarbības paplašināšanu pasažieru un kravu pārvadājumu jomā.

T. Linkaits atzīmēja, ka Latviju un Uzbekistānu saista ilgu gadu ciešas sadarbības saites un ir liels potenciāls tās paplašināt.

Ministri atzina, ka jaunajos ģeopolitiskajos apstākļos būtiski ietekmētas preču piegādes ķēdes, taču tas dod labas iespējas attīstīt sadarbību visos pārvadājumu veidos. Latvijas ostas un transporta  infrastruktūra var kāpināt Uzbekistānas kravu apkalpošanu gan virzienā uz Uzbekistānu, gan arī Uzbekistānas produkcijas izplatīšanu Ziemeļeiropā.

Uzbekistānas transporta ministrs norādīja, ka, lai gan starp Latviju un Uzbekistānu notiek visa veida pārvadājumi un to apjomi pastāvīgi pieaug, sadarbības iespējas visās transporta jomās nebūt  nav izsmeltas. Viņš arī uzsvēra, ka saredz Latviju kā uzticamu partneri un tiltu uz Eiropas tirgu, īpaši kontekstā ar Uzbekistānas  centieniem attīstīt jaunus un maksimāli efektīvus loģistikas risinājumus importa un eksporta produkcijas plūsmas palielināšanai.

Sarunas laikā ministri atzina, ka pagājušajā gadā atjaunotā aviosatiksme starp Taškentu un Rīgu dod iespēju aktivizēt ekonomisko sadarbību, biznesa kontaktus, kā arī tūrismu, ļaujot arī izmantot abu valstu lidostu kā tranzīta mezglu potenciālu. Sekojot šā gada tendencēm aviokravu jomā, Latvija piedāvā paplašināt Rīgas lidostas, Latvijas pasta un “Uzbekistan Airways” sadarbību, lai nonāktu pie regulāru kravu lidojumu uzsākšanas.

Klātesot ministriem, vizītes laikā tika parakstīta Latvijas un Uzbekistānas kopējās komisijas starptautisko autopārvadājumu jautājumos līdzpriekšsēdētāju vienošanās par starptautisko autopārvadājumu galējo atļauju kvotu 2022.gadā un tuvākajā laikā veicamajiem darbiem. Latvija un Uzbekistāna ir apmainījusies ar papildus atļaujām 2022.gadam – 900 atļaujas divpusējiem un tranzīta pārvadājumiem un 100 atļaujas divpusējiem, tranzīta pārvadājumiem un pārvadājumiem no/uz trešajām valstīm.

Uzsākot vizīti Latvijā, Uzbekistānas ministra vadītā delegācija trešdien, 17. augustā iepazinās ar Rīgas ostas iespējām, Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta organizāciju, bet dzelzceļa jomas speciālisti apmeklēja Ventspils ostu. Ceturtdien, 18. augustā vizītes turpinājumā notika Latvijas un Uzbekistānas Kopējās komisijas starptautisko autopārvadājumu jautājumos sēde, kā arī Latvijas un Uzbekistānas dzelzceļa uzņēmumu vadību līmeņa tikšanās. Uzbekistānas delegācijai plānots arī Liepājas speciālās ekonomiskās zonas apmeklējums.

Maija RĒNA

Ministra padomniece komunikācijas jautājumos
maija.rena [at] sam.gov.lv