Jaunumi Dzelzceļš
Ministrs_Vacija

Satiksmes ministrs Kaspars Briškens darba vizītes ietvaros Berlīnē 14. jūnijā tikās ar Vācijas Federālo Digitālo lietu un transporta ministru Folkeru Visingu (Volker Wissing) un koncerna “Deutsche Bahn” un “Siemens Mobility” augstāko vadību. Tiekoties ar “Deutsche Bahn” tika pārrunāta ciešāka sadarbība dzelzceļa nozares ietvaros, īpaši uzsverot potenciālu kravu pārvadājumu jomā.

“Esmu gandarīts par vērtīgo tikšanos ar koncerna “Deutsche Bahn” valdes locekli un meitas uzņēmuma “DB Cargo” valdes priekšsēdētāju Dr. Sigrīdu Evelīnu Nikutu  (Dr. Sigrid Evelyn Nikutta). Mums ir daudz iespēju sadarbības paplašināšanai dzelzceļa nozarē – saskatām iespējas veidot ciešāku sadarbību dzelzceļa uzņēmumu starpā, attīstot intermodālas piegādes ķēdes (intermodālu loģistiku), sadarbojoties dzelzceļa izglītības jomā un militārajā mobilitātē. Tāpat jāturpina sadarbība Rail Baltica projekta ietvaros, gan projekta ieviešanas fāzē, gan domājot par nākotnes pasažieru un kravu pārvadājumiem. Ciešāka sadarbība arī esošajā 1520mm dzelzceļa sistēmā veicinās Latvijas transporta un loģistikas nozares pārorientāciju uz Rietumu tirgiem un klientiem,” uzsver Kaspars Briškens.

Tiekoties Federālo Digitālo lietu un transporta ministru Folkeru Visingu puses pārrunāja ciešāku abu valstu sadarbību ostu un loģistikas nozarē, dzelzceļa attīstībā, aviācijā un transporta digitalizācijā. Puses bija vienisprātis par ES investīciju nepieciešamību pārrobežu transporta savienojamības attīstībai. Savukārt tikšanās laikā ar “Siemens Mobility” puses pārrunāja dzelzceļa digitalizācijas nākotni, atvērtāku tehnoloģiju un sistēmu attīstību dzelzceļa nozarē, kā arī ieteikumus Rail Baltica ritošā sastāva stratēģijai.

Kopš stāšanā amatā Kaspars Briškens uzsācis aktīvu darbību, lai veicinātu Latvijas transporta un loģistikas nozares pārorientāciju. Šī gada aprīlī vizītes ietvaros Dānijā, tiekoties ar vienu no Baltijas jūras reģiona galvenajiem spēlētājiem Copenhagen Malmo Port (CMP) vadību, tika pārrunātas CMP sadarbības iespējas ar Latvijas ostām, tostarp zaļās enerģētikas un kruīzu pārvadājumu biznesā. Savukārt tiekoties ar uzņēmuma By & Havn vadību tika runāts par ostu un transporta infrastruktūras finansēšanas modeļiem, kurus būtu iespējams piemērot Latvijai.

Maijā piedaloties Hamburgas ostas 835. jubilejas pasākumos, ministrs tikās ar Hamburgas mēru Peteru Čenčeru (Peter Tschentscher) un Ekonomikas un Inovācijas ministri  Dr. Melāniju Leonhardu (Dr. Melanie Leonhard), pārrunājot Latvijas ostu iespējas iesaistīties kopīgās piegāžu ķēdēs ar Hamburgu, tostarp Centrāleiropas kravu apkalpošanā, kā arī zaļās enerģijas projektu apkalpošanā Baltijas jūrā.

Vīzītes ietvaros šī gada februārī Amerikas Savienotajās valstīs (ASV) ministrs tikās ar Transporta sekretāru Pītu Būtidžedžu (Pete Buttigieg), kā arī Ņujorkas-Ņūdžersijas Ostu pārvaldes (The Port Authority of New York and New Jersey) vadību, aicinot izmantot abu valstu ostas un transporta savienojumus ASV un mūsu kopīgo sabiedroto valstu kravu plūsmu apkalpošanā, tostarp paplašinot uzņēmuma “General Motors” (GM) auto komplektējošo daļu transportēšanu caur Rīgas ostu uz GM rūpnīcu Uzbekistānā, kā arī piedāvājot izmantot Latvijas ostas ASV enerģētikas sektora kravu plūsmu uz un no Kaspijas jūras reģiona nodrošināšanā.

Šogad plānotas līdzīgas vizītes arī Beļģijā, Austrijā un Lielbritānijā, kuru mērķis ir identificēt jaunus sadarbības partnerus un iespējas mūsu sabiedroto valstu lokā. Tāpat turpinās aktīvs dialogs arī ar Zviedrijas, Kanādas, Nīderlandes un citu valstu nozares stratēģiskajiem partneriem.

Kaspars Briškens jau ir informējis par savām piecām prioritātēm, kas veicinās Latvijas transporta un loģistikas nozares pārorientāciju prom no Krievijas izcelsmes kravām: sabiedroto valstu izcelsmes kravu plūsmas un investīcijas; Latvijas eksports un iekšzemes pārvadājumi; rūpnieciskā attīstība ostās/speciālajās ekonomiskajās zonās; atjaunīgo resursu enerģētikas projekti un militārā mobilitāte.

Komunikācijas nodaļa

E-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv