Jaunumi Rail Baltica
vides izstāde "Ar vienu vilcienu rītdienā"

Šogad pa Latvijas pašvaldībām ceļos vides izstāde “Ar vienu vilcienu rītdienā”, kas interesentus iepazīstinās ar “Rail Baltica” tapšanu. Izstāde līdz 18. aprīlim apskatāma pie Salaspils Kultūras nama “Rīgava” Līvzemes ielā 7. No 20. aprīļa izstāde apskatāma Jaunmārupē, Mazcenu alejā pie ūdenstorņa.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits, atklājot izstādi Salaspilī, uzsvēra, ka šāda izstāde ir svarīga, lai atbildētu uz iedzīvotāju jautājumiem par “Rail Baltica” projektu – kā dzelzceļa līnija izskatīsies, kur būs stacijas, cik ātri varēs ar vilcienu ceļot.

FOTO no izstādes atklāšanas Salaspilī.

Tālis Linkaits izteica gandarījumu par ceļojošās izstādes atklāšanu tieši Salaspilī. Šis ir nozīmīgs “Rail Baltica” posms Latvijas teritorijā – Salaspils novadā tiks izbūvēts kravu termināls, apvienotais dzelzceļa/autoceļu tilts pāri Daugavai – vienīgais Baltijā un viens no retajiem visā pasaulē, kā arī reģionālās pasažieru satiksmes pieturvieta.

Kopīgam redzējumam pievienojās RB Rail AS Sadarbības ar stratēģiskajiem partneriem un komunikācijas departamenta vadītājs Ģirts Bramans. “Esam sasnieguši to projekta attīstības stadiju, kad varam jau runāt par precīziem risinājumiem un uzsākt detalizētākas diskusijas par to, kas iespējams un plānojams apkārt dzelzceļa trasei. Tādēļ aicinu skatīt šodienas tikšanos kā startu jaunam sadarbības posmam “Rail Baltica” projekta ieviešanā un reģionālās attīstības plānošanā,” atzīmēja RB Rail AS pārstāvis.

Plānots, ka izstādes ceļojuma laikā Satiksmes ministrijas pārstāvji kopā ar “Rail Baltica” projekta ieviesējiem tiksies gan ar partneriem no pašvaldībām, gan pašvaldību iedzīvotājiem ar mērķi skaidrot “Rail Baltica” īstenošanas progresu, sniegt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem un pārrunāt ierosinājumus.

“Mūsu kopīgais uzdevums ar pašvaldībām, uzņēmējiem un iedzīvotājiem ir jau tagad plānot, kādu vēlamies redzēt infrastruktūru ap dzelzceļu. Jāstrādā ar apdomu un rūpību, lai pilnībā izmantotu “Rail Baltica” sniegtās iespējas,” papildināja SIA “Eiropas Dzelzceļa līnijas” valdes loceklis Artūrs Caune.

Atklāšanas pasākuma dalībnieki mudināja arī jauniešus novērtēt “Rail Baltica” kā savu nākotnes darba vietu – augsti apmaksātu un starptautisku karjeru dzelzceļa infrastruktūras izbūves un pārvaldības jomā.

“Kvalificēti dzelzceļa speciālisti nepieciešami jau šodien, bet jo īpaši – kad ātrvilcieni pa jaunajām Eiropas platuma sliedēm sāks braukt. Aroda meistaru loks ir visplašākais – vajadzēs dzelzceļa inženierus, vilces līdzekļu vadītājus, elektrotīklu tehniķus, trases veiktspējas uzturētājus un nodrošinātājus, klimata pārmaiņu pielāgošanās ekspertus, programmētājus un daudzu citus speciālistus,” teica Artūrs Caune.

Informācija par izstādi:

Izstāde radīta ar mērķi iedzīvotājus plašāk informēt  par “Rail Baltica” ātrvilcienu dzelzceļu – staciju atrašanās vietām, ātrvilcienu izskatu un cik ātri ar tiem varēs pārvietoties ikdienas braucienos vai ceļojot uz Eiropu.

Izstādes apmeklētāji saistošā un viegli uztveramā veidā var iepazīties ar “Rail Baltica” projekta aktualitātēm, plānoto starptautisko un reģionālo satiksmi, kravu loģistikas attīstības iespējām novadu pašvaldībās, kā arī faktiem par vēsturisko dzelzceļa savienojumu ar Eiropu.

Apmeklētāji var aktīvi iesaistīties izstādes izzināšanas ceļā, un tā būs interesanta visām apmeklētāju vecumu grupām. Izstādes stends aprīkots ar QR kodiem, kurus nolasot ar viedierīci var noskatīties video par Rīgas Centrālās stacijas vīziju, plānoto ātrgaitas dzelzceļa staciju lidostā “Rīga” un citām tēmām, vai arī noklausīties pagātnes leģendas par “Rail Baltica” topošo staciju atrašanās vietām.

Padomāts arī par apmeklētājiem ar bērniem, piedāvājot interaktīvu atmiņas spēli “Atrodi vienādos”, kurā bērniem jāatrod vienādi attēli par “Rail Baltica” projekta vides, pasažieru drošības un ērtības tēmām.

Salaspilī izstāde būs aplūkojama līdz 18. aprīlim. Vēlāk izstāde turpinās savu ceļojumu uz Jaunmārupi, kā arī citām novadu pašvaldībām, ko šķērsos topošā Eiropas sliežu platuma dzelzceļa līnija. Izstādes ceļojums pa novadu pašvaldībām Latvijā turpināsies līdz oktobra beigām. Noslēgumā izstāde tiks nodota Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejam, turpmākai ekspozīcijai muzeja āra teritorijā.

Izstādi tapusi ar Eiropas Savienības Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta atbalstu un sadarbībā ar novadu pašvaldībām.