ceļš auto smagie auto

Šodien, 9.septembrī, valdība apstiprināja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotās nacionālās pozīcijas par priekšlikumiem tā saucamajā “tehniskās apskates pakotnē”, kuru mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību Eiropas Savienībā (ES), veicinot ilgtspējīgu mobilitāti un atvieglojot personu brīvu pārvietošanos un preču brīvu apriti ES. Kopumā Latvija atbalsta Eiropas Komisijas priekšlikumus uzlabot ceļu satiksmes drošību un vienlaikus iestāsies par administratīvā un finansiālā sloga nepalielināšanu, kā arī nacionālo interešu ievērošanu. 

Nacionālās pozīcijas sagatavotas par diviem dokumentiem – “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2014/45/ES par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju periodiskajām tehniskajām apskatēm un Direktīvu 2014/47/ES par Savienībā izmantotu komerciālo transportlīdzekļu tehniskajām pārbaudēm uz ceļiem” un “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai par valstu transportlīdzekļu reģistros iegrāmatotajiem transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentiem un transportlīdzekļu reģistrācijas datiem un Padomes Direktīvas 1999/37/EK atcelšanu”.

Latvija kopumā atbalsta priekšlikumu mērķi uzlabot ceļu satiksmes drošību, veicinot ilgtspējīgu mobilitāti un atvieglojot personu brīvu pārvietošanos un preču brīvu apriti ES, tomēr Komisijas piedāvātajā redakcijā tehnisko apskašu Direktīvas priekšlikumu Latvija atbalstīt nevar, jo piedāvātais regulējums nenodrošina saskaņotu noteikumu prasību ieviešanu un vienlaikus būtiski palielina administratīvo un finansiālo slogu, turklāt minētajos priekšlikumos netiek ņemta vērā atšķirīgā dalībvalstu situācija.

“Latvijai ir īpaši svarīgi, ka datu apmaiņai tiktu izmantota jau esošā informācijas platforma EUCARIS (Eiropas transportlīdzekļu un vadītāju apliecību informācijas sistēma), ko ES dalībvalstis un Latvija jau ilgus gadus izmanto, lai apmainītos ar transportlīdzekļu tehniskās apskates un ceļu kontroles datiem, tehniskajiem datiem, to statusiem, odometru rādījumiem un citu ar transportlīdzekli saistītu informāciju. Uzskatām, ka obligāta MOVE-HUB sistēmas izmantošana EUCARIS platformas vietā būtu solis atpakaļ transportlīdzekļu reģistrācijas iestāžu datu apmaiņas jomā, kas radītu ievērojamas papildu izmaksas dalībvalstīm”, skaidro SM valsts sekretāra vietniece Elīna Šimiņa-Neverovska.

Tāpat Latvijas ieskatā nepieciešams saglabāt  pienākumu transportlīdzekļa izgatavotājiem tehniskās apskates vajadzībām sniegt informāciju bez maksas. Bez transportlīdzekļu izgatavotāju sniegtās informācijas nav iespējams nodrošināt Direktīvas prasību izpildi attiecībā uz  elektronisko sistēmu pārbaudi, izmantojot iebūvētās diagnostikas jeb OBD skeneri, jo īpaši elektroniskās drošības sistēmas.

Kā skaidro Šimiņa-Neverovska, Latvijas ieskatā ir svarīgi saglabāt priekšlikumu biežākām tehniskajām apskatēm vecākiem transportlīdzekļiem. “Tāpat Latvijai ir būtiski, ka priekšlikums jaunām pārbaudes metodēm (piem., NOX, attālā uzrāde, utt.) paredz noteikt pakāpenisku ieviešanas laiku, proti, dot papildus laiku Komisijai izstrādāt atbilstošas metodoloģijas un prasības, kā arī dalībvalstīm dot pietiekamu laiku aprīkot stacijas ar piemērotām iekārtām, līdzko tirgū tās ir pieejamas”, skaidro SM pārstāve.

Latvija uzskata, ka noteiktais pagaidu tehniskās apskates 6 mēnešu termiņš transportlīdzekļiem, kuru tehniskās apskates termiņš beidzas esot ārvalstīs,  un kas vecākiem M1 kategorijas transportlīdzekļiem saskan ar pusi no pilnā tehniskās apskates termiņa, nevar tikt uzskatīts par īstermiņa atļauju. Turklāt šādu termiņu Komisija ir noteikusi, ņemot vērā Covid pandēmijas pieredzi, kas esošajā situācijā Latvijas ieskatā nav samērīgs.  Latvija piedāvā to noteikt līdz 2 mēnešiem.

Latvija atbalsta priekšlikumu, ka tiek noteikta fizisku un mobilu transportlīdzekļu reģistrācijas apliecību savstarpēju atzīšana, lai identificētu transportlīdzekli starptautiskajā satiksmē vai pārreģistrētu transportlīdzekli citā dalībvalstī. Plānots, ka mobilo transportlīdzekļu reģistrācijas apliecību līdztekus fiziskajai ieviesīs četrus gadus pēc direktīvas spēkā stāšanās. Vienlaikus redakciju nepieciešams uzlabot, lai tā būtu skaidra, precīza un pēc iespējas efektīvāk sasniegtu paredzēto mērķi. Īpaši svarīgi Latvijai ir priekšlikuma tekstā noteikt, ka datu apmaiņai tiktu izmantota jau esošā informācijas platforma EUCARIS, kas ļaus stipri samazināt dalībvalstu izmaksas.

 

Papildu informācija:

“Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2014/45/ES par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju periodiskajām tehniskajām apskatēm un Direktīvu 2014/47/ES par Savienībā izmantotu komerciālo transportlīdzekļu tehniskajām pārbaudēm uz ceļiem”

Tehnisko apskašu direktīvu grozījumi attiecas uz minimālajām prasībām apskates saturam un ieteicamajām metodēm, tehniskās apskates iekārtām un diagnostikas aprīkojumam, inspektoru kompetenci, apmācībām un sertifikācijām, tehnisko pārbaužu uz ceļa tvērumu, kā arī kontrolsarakstu ziņojumam par tehnisko pārbaudi uz ceļa.

Lai atvieglotu personu brīvu pārvietošanos un preču brīvu apriti, plānots noteikt iespēju vieglo pasažieru automobiļu periodiskas tehniskās apskates dalībvalstī, kas nav transportlīdzekļa reģistrācijas dalībvalsts. Izdotais pagaidu tehniskās apskates sertifikāts būs derīgs sešus mēnešus, kur nākamā apskate ir jāveic reģistrācijas dalībvalstī, ja vien attiecīgā dalībvalsts vienpusēji neatzīst citu dalībvalstu izdotos tehniskās apskates sertifikātus. Tāpat  noteikta prasība veikt ikgadēju tehnisko apskati vieglajiem pasažieru automobiļiem un autofurgoniem, kas ir vecāki par 10 gadiem, kā arī noteikts, ka autofurgoniem ir jāveic izplūdes emisiju testi katru gadu pēc to pirmās reģistrācijas datuma.

Tāpat tiek paredzēts paplašināt pienākumu reģistrēt odometra rādījumus ne tikai periodiskās tehniskās apskates stacijās, bet arī attiecinot to uz jebkuru pakalpojumu sniedzēju, kas veic transportlīdzekļa remonta vai uzturēšanas darbus par samaksu. Reģistrētos rādījumus var glabāt īpašā valsts datubāzē vai valsts transportlīdzekļu reģistrā.

Papildus dalībvalstīm plānots noteikt savienot savus valsts transportlīdzekļu reģistrus un tehnisko apskašu datubāzes ar Komisijas izstrādāto MOVE-HUB platformu, lai periodisko tehnisko apskašu laikā apmainītos ar attiecīgajiem datiem. Vienlaikus priekšlikums arī nosaka dalībvalstīm pienākumu izmantot attālās uzrādes tehnoloģiju nolūkā pārbaudīt trokšņa un izplūdes emisijas, ko rada liela to autoparka daļa, un identificēt transportlīdzekļus, kuri, iespējams, rada lielas emisijas (jebkuras kategorijas transportlīdzekļus).

Direktīvas prasības dalībvalstīm būs jāpārņem divu gadu laikā no tās spēkā stāšanās. Priekšlikumi tiks skatīti ES Padomes Sauszemes transporta jautājumu darba grupā.

“Priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai par valstu transportlīdzekļu reģistros iegrāmatotajiem transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentiem un transportlīdzekļu reģistrācijas datiem un Padomes Direktīvas 1999/37/EK atcelšanu”.

Ar priekšlikumu par transportlīdzekļu reģistriem tiek ieviesti vispārīgi noteikumi un prasības, kas piemērojami transportlīdzekļu reģistrācijas apliecībām, jo īpaši nošķirot fiziskās un mobilās transportlīdzekļu reģistrācijas apliecības, kur fizisku reģistrācijas apliecību izdošana paredzēta viedkaršu formātā ar kvadrātkodiem, kas atvieglotu un paātrinātu kartē pieejamās informācijas pārbaudi. Vienlaikus arī tiek noteikta fizisku un mobilu transportlīdzekļu reģistrācijas apliecību savstarpēju atzīšana, lai identificētu transportlīdzekli starptautiskajā satiksmē vai pārreģistrētu transportlīdzekli citā dalībvalstī. Mobilā transportlīdzekļu reģistrācijas apliecība līdztekus fiziskajai paredzēts ieviest četrus gadus pēc direktīvas spēkā stāšanās.

Papildus Direktīvas priekšlikums arī precizē transportlīdzekļu reģistros reģistrējamos datus, piemēram, obligāto periodisko tehnisko apskašu rezultāti un transportlīdzekļu īpašumtiesību izmaiņas. Tāpat tiek noteikta prasība valstu reģistros reģistrēt transportlīdzekļa atļauju piedalīties ceļu satiksmē apturēšanu pēc nesekmīgas tehniskās apskates un informāciju par transportlīdzekļu reģistrācijas anulēšanas iemesliem.

Komunikācijas nodaļa

komunikacijas [at] sam.gov.lv

Saistītas tēmas

Jaunumi