Satiksmes Ministrijas jaunumu RSS http://www.sam.gov.lv www.sam.gov.lv lv http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9855 Fri, 03 Jul 2020 22:05:30 +0300 <![CDATA[Eiropas Komisija apstiprina aviokompānijas airBaltic pamatkapitāla palielināšanu ]]> http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9855

Šodien Eiropas Komisija atbalstīja Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic pamatkapitāla palielināšanu par summu līdz 250 miljoniem eiro. Valsts atbalsts palīdzēs sekmīgāk pārvarēt Covid-19 izraisīto negatīvo ietekmi uz aviokompāniju un stabilizēt nacionālo aviācijas nozari.

Eiropas Komisija uzskata, ka airBaltic pamatkapitāla palielināšana par summu līdz 250 miljoniem eiro ir nepieciešams, atbilstošs un samērīgs pasākums. Tas palīdzēs sekmīgāk pārvarēt Covid-19 izraisīto negatīvo ietekmi uz Latvijas ekonomiku un stimulēs valsts ekonomisko atveseļošanos.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece Margrēte Vestagere, kuras pārziņā ir konkurences politika, norāda, ka airBaltic rekapitalizācija palīdzēs uzņēmumam pārvarēt Covid-19 izraisīto krīzi, kas ir īpaši smagi skārusi aviācijas sektoru. “airBaltic ieguldījums Latvijas iekšzemes un starptautiskās savienojamības nodrošināšanā ir ļoti būtisks. Ņemot vērā valsts ģeogrāfisko atrašanās vietu, no šiem pakalpojumiem ir atkarīga tautsaimniecība, daudzas darba vietas un ārējās tirdzniecības attīstība,” uzsvēra Vestagere.

“Esam gandarīti par Eiropas Komisijas lēmumu. Latvija ir visa Baltijas reģiona aviācijas nozares stūrakmens. airBaltic pārvadājumu pakalpojumus izmanto daudzi reģiona uzņēmumi, un to darbībai ir būtiski ērti starptautiskie savienojumi. Turklāt svarīga ir arī uzņēmuma netiešā ietekme tautsaimniecībā: airBaltic darbs ir tieši un netieši saistīts ar aptuveni 30 tūkstošiem darbavietu Latvijā,” norāda satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

7. maijā Ministru kabinets lēma par airBaltic pamatkapitāla palielināšanu par summu līdz 250 miljoniem eiro. Pamatojums nepieciešamajam naudas līdzekļu ieguldījumam ir balstīts aviokompānijas padomes apstiprinātajā jaunajā biznesa plānā “Destination 2025 CLEAN”, kas ņem vērā koronavīrusa krīzes ietekmi un paredz airBaltic darbības pakāpeniskas atsākšanas scenāriju. Savukārt uzņēmuma krīzes darbības plāns paredz virkni izmaksu samazināšanas pasākumus.

Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67028003
e-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv

]]>
http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9854 Fri, 03 Jul 2020 18:29:07 +0300 <![CDATA[Satiksmes ministrs reģionālajā vizītē apmeklē Ludzas novadu un Rēzekni ]]> http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9854

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits šodien, 3. jūlijā, reģionālajā vizītē apmeklēja Ludzas novadu un Rēzekni. Vizītē ministrs iepazinās ar Latvijas pierobežā esošo sakaru infrastruktūru un izmantoto moderno tehnoloģiju attīstības iespējām. Tāpat viņš tikās ar Ludzas novada pašvaldības vadību un apmeklēja Rēzeknes autotransporta uzņēmumu.

Jau vairākus gadus notiek aktīvs darbs pie valsts ārējās robežas stiprināšanas. Galvenais uzdevums ir padarīt robežu pārskatāmu, uzlabot sakarus un tehnoloģiju izmantošanu, kā arī stiprināt informatīvo telpu. Satiksmes ministrs kopā ar aizsardzības ministru Arti Pabriku, Iekšlietu ministrijas valsts sekretāru Dimitriju Trofimovu, Valsts robežsardzes priekšnieku ģenerāli Gunti Pujātu un VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra vadību apmeklēja Latvijas austrumu robežas vienu no tālākajiem punktiem – Opoļus, kur apskatīja vienu no jaunizbūvētajiem Latvijas – Krievijas valsts robežas posmiem, kā arī apmeklēja Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Opoļu robežapsardzības nodaļu.

“Valsts robežas drošība ir arī valsts prestiža jautājums. Esmu gandarīts, ka LVRTC eksperti ciešā sadarbībā ar iekšlietu un aizsardzības nozari ir spējuši radīt jaunus informācijas tehnoloģiju risinājumus, ar ko varēsim lepoties arī starptautiski. Arī valsts kapitālsabiedrībām ir nepieciešamība un iespēja būt konkurētspējīgiem,” iepazīstoties ar LVRTC paveikto, atzina Tālis Linkaits.

Tiekoties ar Ludzas novada pašvaldības vadību, pārrunāta satiksmes un informācijas tehnoloģiju infrastruktūras attīstība un uzturēšana, kas ir svarīgs jautājums gan uzņēmējdarbības atbalstam, tai skaitā tranzīta kustībai, gan iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai kopumā. Ministrs sarunas laikā informēja par tuvākajiem plānotajiem ceļu remontiem Ludzas novadā. Novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs, runājot par pašvaldības galvenajiem uzdevumiem satiksmes jomā administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, uzsvēra nepieciešamību ar labas kvalitātes ceļiem savienot novadu un pagastu centrus, kas arī ir nozīmīga gan vietējiem uzņēmējiem, gan iedzīvotāju mobilitātei novadā.

“Rēzeknes autobusu parkā” satiksmes ministrs iepazinās ar uzņēmuma vēsturi un attīstības plāniem, kā arī ar uzņēmuma vadību – Svetlanu Smuli un Vitāliju Smuļu, pārrunāja autoostas novietojumu Rēzeknē.

]]>
http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9852 Fri, 03 Jul 2020 13:01:23 +0300 <![CDATA[Pasažieru komercpārvadājumi ar taksometru vai vieglo automobili]]> http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9852 1. Ja pasažieris izmanto taksometra pakalpojumus*:

 • taksometru var nolīgt jebkurā vietā, vienojoties mutvārdos vai izsaucot, izmantojot elektronisko sakaru pakalpojumus;
 • vadītājs informē pasažieri par piemērojamiem tarifiem un papildmaksu, ja tāda tiek piemērota atbilstoši cenrādim. Informācijai par pamata tarifiem jābūt izvietotai uz transportlīdzekļa virsbūves, salonā uz priekšējā paneļa jābūt izvietotam cenrādim (norādīts piemērojamo tarifu mērķis, piemēram, nakts tarifs, ārpilsētas tarifs);
 • apmaksu par braucienu veic saskaņā ar skaitītāja aprēķināto maksu:
 • skaidrā naudā vai bezskaidrā naudā ar maksājumu karti;
 • brauciena beigās pasažierim tiek izsniegts čeks (pasažierim ir tiesības to pieprasīt);
 • braucieniem no starptautiskās lidostas “Rīga” pasažieris brauciena apmaksai lidostā var iegādāties priekšapmaksas dokumentu (vaučeri) par fiksētu cenu, kuru nosaka pārvadātājs.

2. Ja pasažieris izmanto Latvijā reģistrētus tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes BOLT TECHNOLOGY OÜ, Yandex, Taxi B.V. vai SIA Ipay pakalpojumus:

· pakalpojums ar taksometru*:

 • apmaksa par braucienu tiek veikta saskaņā ar skaitītāja aprēķināto maksu, pēc tīmekļvietnē piedāvātajiem tarifiem (kuri ir ievadīti skaitītājā);
 • norēķins var būt skaidrā naudā, bezskaidrā naudā ar maksājumu karti un tiešsaistē;
 • brauciena beigās pasažierim tiek izsniegts čeks (pasažierim ir tiesības to pieprasīt).

· pakalpojums ar vieglo automobili**:

 • apmaksa par braucienu tiek veikta saskaņā ar tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes aprēķināto maksu, saskaņā ar tās piedāvātajiem tarifiem;
 • norēķins tikai bezskaidrā naudā tiešsaistē;
 • brauciena beigās pasažierim uz tā tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē reģistrēto elektroniskā pasta adresi tiek nosūtīts rēķins.

Pasažierim ir tiesības pārtraukt braucienu vai atteikties maksāt par pakalpojumu, ja nedarbojas mobilā lietotne (netiek veikta konkrētā braucienā reģistrācija tīmekļvietnē), vai taksometra skaitītājs nav ieslēgts.

*pakalpojumus ar taksometru - transportlīdzeklis aprīkots ar taksometra reģistrācijas numuru, taksometra pazīšanas zīmi, gaismas kontrolsignālu, taksometra skaitītāju un informāciju par pārvadātāju, autovadītāju un tarifiem uz transportlīdzekļa virsbūves un salonā.

**pakalpojums ar vieglo automobili - transportlīdzeklis aprīkots tikai ar informāciju par pakalpojuma sniedzēju.

]]>
http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9850 Fri, 03 Jul 2020 10:03:18 +0300 <![CDATA[Satiksmes ministrs: nozares attīstībā svarīga ir konstruktīva sadarbība ar uzņēmējiem ]]> http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9850 Satiksmes ministrs Tālis Linkaits 2. jūlijā videokonferencē tikās ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedriem un pārrunāja vairākus aktuālus satiksmes jomas jautājumus.

Ministrs iepazīstināja tikšanās dalībniekus ar sagatavoto valsts ceļu tīkla attīstības koncepciju līdz 2040. gadam, uzsverot, ka valsts stabilai attīstībai ir svarīga sistēmiska pieeja ceļu tīkla sakārtošanai un gudra transporta politika. Pirmie darbi jaunās ceļu attīstības programmas īstenošanai tiks uzsākti šogad, kad plānots izsludināt iepirkumu skiču projekta izstrādei vairākiem Rīgas apvedceļa posmiem. Lai veiksmīgi pretendētu uz finansējumu lielajiem ceļu attīstības projektiem, svarīgs būs arī visu iesaistīto pušu atbalsts, uzsvēra ministrs.

Ar uzņēmējiem tika pārrunāti arī ieguvumi no plānotās valsts autoceļu ikdienas uzturēšanas tirgus atvēršanas brīvai konkurencei, kas ļautu stabilāk attīstīties ceļu uzturēšanas uzņēmumiem, mazinot sezonalitāti un veicinot to konkurētspēju. Savukārt valsts budžetā varētu rēķināties ar izmaksu samazinājumu ceļu uzturēšanas darbiem.

Labas pārvaldības praksi, koordinētu attīstību un Latvijas kā tranzīta koridora ārējās konkurētspējas stiprināšanu ministrs nosauca par galvenajiem ieguvumiem no ostu pārvaldības modeļa maiņas.

Sarunas laikā tika skarti arī elektronisko sakaru un pasažieru pārvadājumu jautājumi, kā arī citas satiksmes nozares aktualitātes.

]]>
http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9848 Thu, 02 Jul 2020 17:10:55 +0300 <![CDATA[Aviācijas nozares servisa uzņēmumiem svarīgs valsts atbalsts]]> http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9848 Satiksmes ministrs Tālis Linkaits 1. jūlijā apmeklēja gaisa kuģu ēdināšanas un apgādes pakalpojumu uzņēmumu "Airo Catering Services" Rīgas lidostā.

“Aviosatiksme ir komplekss pakalpojums. Vīrusa pandēmija ir ietekmējusi ne tikai Rīgas lidostu, gaisa satiksmes infrastruktūru vai aviokompānijas, bet daudz plašāku uzņēmumu un darbinieku loku, kas nodrošina pasažieriem nepieciešamo ikdienas servisu gaisā un uz zemes. Latvija var lepoties ar starptautiski spēcīgiem uzņēmumiem aviācijas jomā, kas arī šajā nozarei sarežģītajā laikā atbildīgi strādā un sniedz savu ieguldījumu Rīgas kā Baltijas aviācijas centra atpazīstamības un reputācijas veidošanā," apmeklējot Rīgas lidostā strādājošo uzņēmumu “Airo Catering Services”, uzsvēra satiksmes ministrs Tālis Linkaits. “Ikviens šāds uzņēmums mums ir svarīgs.”

Ārkārtējās situācijas laikā, praktiski apstājoties starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem, “Airo Catering Services” ir izmantojis un augsti novērtē valsts piedāvātās iespējas uzņēmējdarbības atbalstam, tai skaitā dīkstāves pabalstus un nodokļu samaksas termiņu pagarinājumu, apliecināja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andris Baļickis. Pakāpeniski atsākoties pasažieru lidojumiem, arī “Airo Catering Services”, kura galvenais sadarbības partneris Rīgā ir nacionālā aviokompānija airBaltic, pakāpeniski atjauno darbību, tomēr cer, ka valdības atbalsta pasākumi, piemēram, daļējas dīkstāves pabalsti, turpināsies.

“Airo Catering Services Latvia” ir starptautiski pazīstamā uzņēmuma LSG Sky Chefs pārstāvis Latvijā, kas jau kopš 1994. gada nodrošina gaisa kuģu ēdināšanas un apgādes pakalpojumus Rīgas starptautiskajā lidostā, kā arī sniedz citām Eiropas aviokompānijām dažādus innovatīvus pakalpojumus savā biznesa pakalpojumu centrā, kas atrodas ārpus lidostas.

]]>
http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9843 Wed, 01 Jul 2020 17:38:19 +0300 <![CDATA[No 1.jūlija stājas spēkā virkne izmaiņu ceļu satiksmes regulējumā ]]> http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9843 1.jūlijā spēku zaudēs Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss un spēkā stājas grozījumi Ceļu satiksmes likumā, kas paredz atbildību par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē.

Ceļu satiksmes likumā (CSL) ir paredzēti dažādi sodi – tiesību izmantošanas aizliegums vai tiesību atņemšana. Tiesību atņemšana, kas nozīmē to pilnīgu atņemšanu un nepieciešamību atkārtoti tās iegūt pēc atņemšanas termiņa beigām, ir paredzēta tiem pārkāpumiem, par kuriem iepriekš tiesību atņemšanas termiņš bija lielāks par 12 mēnešiem. Transportlīdzekļa tiesību atņemšana paredzēta par visiem pārkāpumiem, kas saistīti ar transportlīdzekļu vadīšanu reibumā. Pārējos gadījumos ir paredzēts piemērot tiesību izmantošanas aizliegumu.

Grozījumi paredz, ka par transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību (transportlīdzekļu vadīšanas tiesības noteiktā kārtībā nav iegūtas vai ir atņemtas) vai ir spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, paredzēts sods no 280 līdz 570 eiro. Savukārt par transportlīdzekļa vadīšanu, ja klāt nav kāds no nepieciešamajiem dokumentiem - brīdinājums vai sods 10 eiro apmērā.

No 1.jūlija mopēdu vadītāju atbildība tiek pielīdzināta pārējo ceļu satiksmes dalībnieku atbildībai. Piemēram, CSL 57. pants paredz mopēdu vadītājiem atbildību par apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpšanu.

Pielikumā vizuālā informācija par būtiskākajiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem un to administratīvajiem sodiem.

Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67028003
e-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv

]]>
http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9842 Wed, 01 Jul 2020 15:27:22 +0300 <![CDATA[Ministri norāda uz Pirmās mobilitātes pakotnes negatīvo ietekmi uz ES vienoto tirgu un klimata politiku]]> http://www.sam.gov.lv/satmin/content/?cat=8&art_id=9842 Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Bulgārijas, Maltas, Polijas, Ungārijas, Kipras, Rumānijas transporta un ārlietu ministri kopīgā vēstulē Eiropas Parlamentam vērš uzmanību uz Pirmās mobilitātes pakotnes negatīvo ietekmi uz Eiropas Savienības vienoto tirgu un klimata politiku.

Eiropas Parlaments š.g. 8. jūlijā plāno noslēguma balsojumu par t.s. Mobilitātes pakotni I, kas turpmākos gadus regulēs nosacījumus par piekļuvi starptautiskajam autopārvadājumu tirgum Eiropas Savienībā. Šis ir noslēdzošais balsojums, lai gaidāmais regulējums tiktu publicēts Eiropas Savienības oficiālajā vēstnesī un tas stātos spēkā pēc 18 mēnešiem, tā noslēdzot trīs gadu garas un neviennozīmīgas diskusijas Eiropas Savienības līmenī. Tāpēc Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Bulgārijas, Maltas, Polijas, Ungārijas, Kipras, Rumānijas transporta un ārlietu ministri kopīgā vēstulē vērš Eiropas Parlamenta uzmanību uz nepieciešamību izvērtēt riskus un saskaņotību ar Eiropas Savienības politiku, ko radīs jaunais regulējums.

Regulējuma pārskatīšanas mērķis bija precizēt un pilnveidot spēkā esošo regulējumu, t.sk. autovadītāju sociālos standartus, kā arī nodrošināt autotransporta sektora efektivitāti un ilgtspējību, vienlaikus īstenojot vienmērīgu un efektīvu Eiropas Savienības vienotā tirgus funkcionēšanu. Tomēr starpinstitūciju diskusiju rezultātā ir radīti jauni un ierobežojoši nosacījumi, kas ir pretēji sākotnējam mērķim un kas ierobežo piekļuvi vienotajam tirgum, stiprinot tirgus protekcionismu.

Eiropas Parlaments plāno vienoties par noteikumiem, kas paredz pienākumu transportlīdzekļiem regulāri atgriezties tajā valstī, kurā pārvadātājs veic uzņēmējdarbību, kā arī ietver ierobežojumus attiecībā uz pārrobežu un kabotāžas pārvadājumiem (kravu pārvadājumu veikšana starp diviem punktiem citas valsts teritorijā), paredzot “4 dienu miera periodu”, kura laikā vienu un to pašu transportlīdzekli nevar izmantot starp secīgiem kabotāžas pārvadājumiem tajā pašā valstī.

Attiecībā uz pienākumu transportlīdzeklim reizi astoņās nedēļās atgriezties valstī, kurā pārvadātājs veic uzņēmējdarbību nav veikts attiecīgs ietekmes novērtējumus uz ES politikām (vides, ceļu satiksmes drošības, ietekme uz vienotā tirgus funkcionēšanu, ietekme uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem).

Transportlīdzekļa obligātā atgriešana faktiski izstumj dažas dalībvalstis no ES vienotā tirgus un radīs būtiskus un, iespējams, atsevišķos gadījumos nepārvaramus šķēršļus. Šāda prasība radīs lielākus sastrēgumus un, kas ir satraucoši, ņemot vērā ceļu satiksmes drošības pasliktināšanos risku, tā ir pretrunā ES transporta politikai, kas satiksmes negadījumos bojāgājušo un nopietnu ceļu satiksmes negadījumu skaita samazināšanu izvirza kā būtisku prioritāti.

Transportlīdzekļa obligātās atgriešanas princips ir klajā pretrunā ar Eiropas Savienības Zaļo kursu un tajā vērstajiem pasākumiem, ko ir atzinusi arī Eiropas Komisija, solot veikt ietekmes novērtējumu, bet diemžēl ne ātrāk kā rudenī. Vienlaikus jāuzsver, ka šis izvērtējums ir būtisks pirms regulējuma gala lēmuma pieņemšanas, jo nozarei ir nepieciešams laiks, lai sagatavotos jaunajām izmaiņām.

Jāņem vērā, ka Mobilitātes pakotne tika izstrādāta citā ekonomiskajā realitātē, t.i. pirms COVID-19 radītās pandēmijas, kas tiešā veidā ir ietekmējusi arī autopārvadājumu nozari un kā rezultātā atsevišķi uzņēmumi pārtrauks vai beigs savu darbību. Tāpēc ir būtiski, lai topošais regulējums veicina sektora atkopšanos. Vienlaikus jāuzsver, ka tieši autopārvadājumiem bija kritiska nozīme brīvu preču apritē, t.i. nodrošinot primārās nepieciešamības preču piegādi.

Ministri kopīgā vēstulē aicina Eiropas Parlamenta deputātus izsvērt visus aspektus pirms gala lēmuma pieņemšanas un ņemt vērā identificētos riskus.

Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67028003
e-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv

]]>