Meklēšana

Instagram
Facebook
Youtube
Twitter
Flickr
A A A
JAUNUMI  
ZIŅU ARHĪVS  
KONTAKTI  
MINISTRIJAS KONTAKTI  
SM DARBINIEKU KONTAKTI  
KONTAKTI MEDIJIEM  
NOZARES ZIŅAS
JAUTĀJIET - MĒS ATBILDĒSIM  
PERSONU DATU APSTRĀDE  
SĪKDATŅU POLITIKA  
VIDEONOVĒROŠANA  
ATTĒLU GALERIJA  
Flickr FLICKR.COM  
VIDEO  

Notikumu kalendārs

P O T C P S Sv
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Sākumlapa Jaunumi Nozares ziņas

Lidosta “Rīga” monitorēs apkārtnes mežu veselību

Lidosta “Rīga” ir uzsākusi jaunu vides aizsardzības pasākumu, proti, tās teritorijas apkārtnē esošo mežu vides stāvokļa monitoringu, kurā izvērtēs lidostas darbības ietekmi uz tās tuvumā esošajiem mežiem.

Monitoringa veikšanai atlasītas desmit novērošanas stacijas jeb parauglaukumi, kas izvietoti lidostas tuvumā esošajos mežos un īpaši aizsargājamā dabas teritorijā - dabas parkā “Beberbeķi”. Meža ekosistēmu veselības novērošana līdz 2022.gadam atklāta konkursa rezultātā uzticēta starptautiskam vides konsultāciju uzņēmumam SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment”.

“Turpmākos piecus gadus lidostas tuvumā esošajos mežos vērtēsim, vai un kā pieaugošā gaisa satiksmes intensitāte lidostā un ar to saistīto gaisa kuģu dzinēju radīto izmešu apjoma palielinājums ietekmē tās apkārtnē esošo mežu veselību,” stāsta SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” meža ekosistēmu eksperts Gatis Eriņš.

Eksperts skaidro, ka šogad un turpmākajos gados meža monitoringa ietvaros tiks pētīts koku vainagu stāvoklis un zemsedzes sastāvs, kādi augi un kādā daudzumā sastopami šajos mežos. Nākamajos gados eksperti ievāks datus un vērtēs, vai un kā mainās augu izplatība. Piemēram, vai monitoringam izvēlētajās vietās pieaugs šiem mežiem neraksturīgu augu sugu daudzums.

Lidostas apkārtnei ir raksturīgi boreālās klases meži, pamatā sausie priežu meži uz smilšainām augsnēm, piemēram, uz kāpām. Šajos mežos nereti sastopami dažādu sugu ķērpji, sūnas, kā arī retas un aizsargājamas sugas kā smiltāja neļķe, mārsils un pļavas silpurene. Neraksturīgas vai neiederīgas augu sugas novērotas pamatā gar apdzīvotām teritorijām un ceļu tuvumā.

“Jāņem vērā, ka mežs ir ļoti izturīgs, tāpēc izmaiņas, ko, iespējams, rada gaisa piesārņojums, nav uzreiz novērojamas. Tikai pēc pieciem gadiem varēsim izvērtēt, vai lidojumu skaita pieaugums atstāj paliekošas pēdas apkārtnes mežos,” skaidro Eriņš.

Atbilstoši SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” veiktās gaisa piesārņojuma izkliedes modelēšanas rezultātiem, lidostas radītais piesārņojums ir vairāk koncentrēts pašā lidostas teritorijā, kur atrodas manevrēšanas ceļi un skrejceļi, ik dienas paceļas un nolaižas desmitiem gaisa kuģu. Savā ziņā līdzvērtīgs piesārņojuma avots ir netālu esošā Kārļa Ulmaņa gatve, kur ikdienā ir ļoti intensīva satiksme.

Gaisa piesārņojuma modelēšanai izmantots lidostu gaisa kvalitātes pārvaldības modelēšanas rīks “ADMS-Airport”, ko gaisa kvalitātes prognozēšanai izmanto visās lielākajās lidostās pasaulē un Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas asamblejā, pieņemot lēmumus vides jautājumos.

Meža vides monitorings ir viens no pasākumiem, kas veicams atbilstoši lidostas infrastruktūras attīstības projekta līdz 2020. gadam ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumam, lai izvērtētu lidostas darbības ietekmi uz vidi.

“Līdztekus meža vides monitoringam lidostā un tās apkārtnē esošajās teritorijās, lidosta īsteno dažādus pasākumus un monitoringa programmas, lai uzraudzītu un mazinātu lidostas darbības ietekmi uz vidi,” norāda lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāja Ilona Līce. Viņa norāda, ka septembrī lidosta “Rīga” ir veiksmīgi noslēgusi trīs ISO auditus un lidostas kvalitātes un vides pārvaldības sistēmas ir pārsertificētas atbilstoši ISO 9001:2015 un ISO 14001:2015 standartiem, kā arī ir iegūts jauns energopārvaldības sistēmas sertifikāts atbilstoši ISO 50001:2011 standartam.

Lidosta seko līdzi arī zosu un dzērvju skaita izmaiņām tuvējā apkārtnē un novēro Babītes ezera kaiju koloniju, visa gada garumā nepārtraukti veic trokšņu monitoringu, kā arī rūpējas par efektīvāku energopārvaldību. Drīzumā lidosta plāno paplašināt atkritumu šķirošanas programmu, iesaistot tajā arī pasažierus.

Jau vēstīts, ka atbilstoši Starptautiskās Lidostu padomes (Airport Council International, ACI) pārskatam par lidostu darbības rādītājiem Eiropā 2018.gada 2.ceturksnī starptautiskā lidosta “Rīga” bija otrā Eiropas straujāk augošā lidosta. No lidostas “Rīga” ziemas sezonā iespējams doties uz vairāk nekā 70, bet vasaras sezonā - uz 100 galamērķiem, ko nodrošina 20 aviosabiedrības. 2017.gadā lidosta “Rīga” apkalpoja vairāk nekā 6 miljonus pasažieru – 45% no kopējā Baltijas valstu pasažieru skaita.

Papildu informācija medijiem:

LauraKarnīte

Komunikācijas vienības vadītāja

VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga""

l.karnite@riga-airport.com 

GSM: +371 29165007

T: +371 67207694

www.riga-airport.com

 
Valsts svētku brīvdienās būs izmaiņas aptuveni 400 reģionālo autobusu maršrutu
Lidostā “Rīga” izbūvēs modernāko Eiropā aviācijas kravu apstrādes centruLidostā “Rīga” izbūvēs modernāko Eiropā aviācijas kravu apstrādes centru
11. un 18. novembrī daudzbērnu ģimenes reģionālajā sabiedriskajā transportā varēs braukt bez maksas
Latvijas jaunie automodelisti sacentīsies par Rīgas Motormuzeja kausu.
11. un 18. novembrī daudzbērnu ģimenes vilcienos brauc bez maksas